Livetips: Drifter, Arre! Arre! och Adrian Recordings 20 år
Varje onsdag tipsar vi om livespelningar, här kommer några utvalda, här kommer några utvalda från: Drifter, Arre! Arre! och Adrian Recordings 20 år.

Varje onsdag tipsar vi om livespelningar, här kommer några utvalda.
Drifter
Drifter formades i slutet av 2016 av Martin Sandström (Ştiu Nu Ştiu, Caterpillar Ghost, Jeniferever) och Staffan John Sigvard (Diskoteket, We are the Storm) efter ändlösa nätter lyssnandes på skivor och musikdiskussioner. Duon släppte några singlar, turnerade och släppte sitt debutalbum "Moonstones" i november 2017. 2018 släpptes singeln "Rising Light" där bandets nya medlem Patrik Engström (Trail of Feathers, Ida Bang and the Blue Tears) medverkar. Att gå från en duo till en trio tillförde en hel del dynamik och bredd i musiken som på många sätt fortfarande har Martins gitarrer i fokus. Se videon till singeln "Rising Light" nedan.
Den 13 september har bandet, tillsammans med Klubb Död, releasefest på Snotty Seaside för deras nya EP "Mirage".
Adrian Recordings 20 år
Det fina skivbolaget Adrian Recordings, som arbetat med artister och band som Laakso, This is Head, bob hund, Björns Vänner, Jonas Lundquist och Need For Speed, firar i år 20 år, vilket kommer att firas i Malmö den 5 oktober.
Festen börjar med intima spelningar på Opopoppa med Björns Vänner och Alice Boman, för att senare följas upp med bland andra Hey Elbow på Babel och senare ett marathon genom Adrian Recordings fantastiska skara av artister och band, så som Need For Speed, This is Head och Spunsugar.
Arre! Arre!
Arre! Arre! är riot grrrl-explosionen som har blivit hyllade för deras livespelningarna och släppte i våras deras andra album "Tell Me All About Them" genom PNKSLM.
Den 13 september spelar bandet på Hus 7 i Stockholm under Club Amplified som vill uppmana konsertarrangörer att tänka på jämställdhet vid bokningar av band och artister.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
Årets bästa låtar 2020
Årets bästa släpp enligt SAVANT-redaktionen, utan inbördes ordning.
VIDEOPREMIÄR: Spunsugar - "Run"
- Nostalgisk videopremiär från Malmötrion Spunsugar.
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips