Musikradar: SASAMI, Cigarettes After Sex och WINGTIPS
Varje måndag uppmärksammar vi några artister som vi håller lite extra koll på just nu, den här veckan dessa: SASAMI, Cigarettes After Sex och WINGTIPS. Läs mer och lyssna här.

Varje måndag uppmärksammar vi några artister som vi håller lite extra koll på just nu.
SASAMI
SASAMI aka Sasami Ashworth har skapat musik i Los Angeles-området på nästan alla sätt det går de senaste tio åren. Förutom att hon skrivit och skapat orkestrala arrangemang till filmer, har hon även spelat valthorn i olika orkestrar och studios samt spelat olika instrument i lokala rockband. Hon har även bidragit med sin röst och producerat till andra.
De senaste två och ett halvt åren har hon turnerat världen runt med bandet Cherry Glazerr där hon spelat synth, men fokuserar nu på sin egen musik. Tidigare i år kom det självbetitlade albumet “SASAMI” och för bara några dagar sedan släpptes nya singeln “Take Care”, en sorgsen, ärlig och hoppfull shoegaze-dröm.
Cigarettes After Sex
Cigarettes after Sex bildades i El Paso, Texas och består av Greg Gonzalez, Randy Miller och Jacob Tomsky. De är nu baserade i Brooklyn, New York, och för två år sedan släpptes deras djupt personliga självbetitlade debutalbum.
Nu är de äntligen tillbaka med nya singeln “Heavenly”, mer kondenserad sårbarhet och intimitet, en viskning av brännande längtan och värkande melankoli.
Deras nya album “Cry” släpps 25 oktober, missa inte heller spelningen på Slaktkyrkan i Stockholm 4 april 2020.
WINGTIPS
Chicagobaserade WINGTIPS består av Vincent Segretario och Hannah Avalon som tidigare samarbetat i olika projekt, från anarkistisk punk till musikaler. De har precis släppt debutalbumet “Exposure Theraphy” med tio oemotståndligt mörkt skimrande låtar.
Singeln “The Eye That Follows Suit” bjuder på eteriska synthslingor, en melodisk atmosfär av post-punk, lager av gitarrer och pulserande darkwave.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips
Hela Pustervik nådde konsertnirvana en stund
Kön ringlar sig längs Pusterviks fasad. Den ljumma försommarkvällen får inte Järntorget och de ljusgröna trädkronorna på Norra Allégatan att se tråkigare ut direkt. Det bubblar av förväntan, och det råder inga tvivel om att det är iallafall
Via Dolorosa - Allt annat än lidande
I fredags släppte Karakou sin första fullängdare Via Dolorosa. Den består av elva låtar, varav sex är släppta sedan tidigare. Även om första låten från albumet släpptes redan 2019 så har Karakou lyckats skapa en tydlig stringens i skivan.