PREMIÄR: Steso Songs – "Evig istid"
Karolina Stenström har sedan 2010 släppt musik under namnet Steso Songs och släppte i somras EP:n "Let the Darkness Down", imorgon släpper hon singeln "Evig istid" genom hennes egna skivbolag Lyckan. Idag har vi på SAVANT premiär för den.

Karolina Stenström har sedan 2010 släppt musik under namnet Steso Songs och släppte i somras EP:n "Let the Darkness Down", imorgon släpper hon singeln "Evig istid" genom hennes egna skivbolag Lyckan. Idag har vi på SAVANT premiär för den.
Karolina berättar om "Evig istid":
"'Evig istid' kom jag på när jag fryst fast i skam och behövde forska på varför. Jag stod väldigt stilla i mörkret hemma och hörde ytterdörren slå igen och sen började jag sjunga ungefär vad jag tänkte. EP:n kommer ut i höst och heter "utomjording hon" därför att under tonåren i Hultsfred startade jag ett band som hette "alien she" efter en Bikini Kill-låt. Jag kommer nog vara utomjording från Småland 4-ever. Jag skulle göra ett fanzine också men det kommer till jul istället"
Förhandslyssna på "Evig istid" nedan och pre-save:a låten här.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips
Hela Pustervik nådde konsertnirvana en stund
Kön ringlar sig längs Pusterviks fasad. Den ljumma försommarkvällen får inte Järntorget och de ljusgröna trädkronorna på Norra Allégatan att se tråkigare ut direkt. Det bubblar av förväntan, och det råder inga tvivel om att det är iallafall
Via Dolorosa - Allt annat än lidande
I fredags släppte Karakou sin första fullängdare Via Dolorosa. Den består av elva låtar, varav sex är släppta sedan tidigare. Även om första låten från albumet släpptes redan 2019 så har Karakou lyckats skapa en tydlig stringens i skivan.