Musikradar: Westerman och Walca
Varje måndag uppmärksammar vi artister och band som vi håller lite extra koll på just nu, den här veckan Westerman och Walca.

I denna veckas musikradar uppmärksammar vi två musikprojekt som vi håller lite extra koll på just nu.
Westerman
Londonbaserade Westerman släppte nyligen singeln “Blue Comanche”, med en delikat balans mellan mjuka melodier och långsam suggestiv synth. Musiken är självreflekterande, men lämnar tillräckligt med utrymme för att väcka frågor om modern ångest och vad det innebär att vara människa. Westerman berättar själv om låten:
- “Blue Comanche” handlar om den ofrånkomliga miljöförstöring som sker, som en följd av moderniseringen. Jag tycker inte att vi borde gå tillbaka till stenåldern eller så, men det finns någonting djupt sorgligt över vad som går förlorat. Jag ville att det skulle bli en lugnande låt, inte arg, idag är det så enkelt att leva i en ekokammare av dåliga nyheter, men om du verkligen försöker kan du fortfarande se små handlingar av vänlighet överallt. Du måste vara engagerad och förbli känslig för lidande, men det är inte konstruktivt att leva i det hela tiden.
Walca
Stockholmsbaserade Walca består av duon Sebastian Furrer och Federico Pinna. De skapar instrumentala och atmosfäriska kompositioner som fångar deras fascination för ljuddesign och ljudlandskap. Nu har de släppt debutalbumet ”Synapses” med bland annat den hypnotiska och lugnande låten “Abisko”.
Artister i artikeln
Mer från SAVANT
VIDEOPREMIÄR: Walca - "Attic"
Stockholmsbaserade Walca bildades 2017 och utgörs av duon Sebastian Furrer (tidigare Cazzette) och Federico Pinna. Syftet med deras projekt är att fullt ut kunna uttrycka och leka med kreativitet och skapa kraftfulla melodier med elektronis
Alex Cameron på Popaganda – Serotoninnivån slår i taket
I helgen gick den tjugonde Popagandafestivalen av stapeln. En av kvällens bästa konserter blev Alex Camerons. Med tragikomiska låttexter och svängig saxofon fick Cameron hela rummet att sjunga och gunga.
Poddare och lyssnare träffas under Blå Måndag-dagen med synthloppis och livemusik
Lördagen den tjugoförsta maj var det dags podden Blå Måndag att arrangera ”Blå Måndag-dagen”. Detta var tredje gången i poddens femåriga historia. Inriktningen är elektronisk musik med tonvikt på synthmusik där artister intervjuas, skivtips
Hela Pustervik nådde konsertnirvana en stund
Kön ringlar sig längs Pusterviks fasad. Den ljumma försommarkvällen får inte Järntorget och de ljusgröna trädkronorna på Norra Allégatan att se tråkigare ut direkt. Det bubblar av förväntan, och det råder inga tvivel om att det är iallafall